Kemik Yasi Nedir Nasil Ölçülür

Kiz Çocuklarda Kemik Yasi - Erkek Çocuklarda Kemik Yasi - Kemik Yasi Nasil Ölçülür

Kemik yasi ne demektir?
Boyu kisa olan her çocuk ve ergende ‘el-el bilegi’ röntgen filmi çekilir. Bu bize kemik yasi olarak adlandirilan iskelet olgunlasma derecesini gösterir. Dogum tarihinden hesaplanan yas takvim yasidir. Ayrica hormonlarin ve beslenmenin etkisiyle olusan kemik yasi da sol el bilegi filmi ile anlasilir. Mevcut kemik yasi atlaslari kullanilarak hesaplanan kemik yasi, çocugun büyüme potansiyelini kendi takvim yasindan daha çok, iskelet olgunlasmasi göz önüne alinarak degerlendirilmesini saglar. Kemik yasinin degerlendirilmesi; büyüdügünde boyunun ne kadar olacaginin tahmin edilmesine de yardimci olur. Ayni zamanda dogan çocuklarin fiziksel gelisimi birbirlerinden çok farkli olabilir. Ergenlikle ilgili degisikliklerin olusmaya basladigi yas döneminde bu farkliliklar daha da belirgin hale gelir, kemik yasi tayini burada yardimimiza kosar.

Çocugunuzun boyunu hesaplayin
Çocugun boyunun belirlenmesinde anne ve babanin boy uzunlugunun etkisi var. Çocugun büyümesini tamamladiginda, beklenen boyu, yani hedef boyu söyle hesaplanabilir:

Erkekler için:
Babanin boyu + (annenin boyu + 12.5 cm ) / 2

Kizlar için:
(Babanin boyu – 12.5 cm ) + annenin boyu / 2

Kizlar 25 erkekler 30 cm uzuyor
Ergenlik, insan hayatinda boy uzunlugu artisinin en fazla oldugu ikinci dönemdir.

Yeni dogan bir çocuk, bir yasina geldiginde boyu 74 santimdir. Yani 50 santim dogdugunu düsünürsek, 24 santim boy artisi olmustur. 1-2 yas arasinda ortalama 12 santim boy artisi olur. Ondan sonra da ergenlige kadar, çocuklar yilda ortalama 5-6 santim uzarlar.

Ergenlikte kizlar 20-25, erkekler ise 25-30 santim uzarlar. Bazi erkek çocuklarinda ise ender olarak boy uzamasi 30 santimi asabilir.

Ergenlik dönemindeki hizli boy artisinin nedeni kizlarda artan östrojen, erkeklerde ise artan testosterondur.

Kiz çocuklarinda ergenlik döneminde salgilanan östrojen, boy uzamasini saglayan büyüme kikirdaklari üzerini hizla kemiklesip kapanmasina neden olur. Bu yüzden halk arasinda reglden sonra kiz çocuklarinin boyunun uzamayacagina inanilir. Ama reglden sonra da kizlarin boy uzamasi durmaz, sadece çok yavaslar.

Düzenli regl görenlerde boy artisi, ilk reglden sonra ancak 5-6 santim civarinda artar.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !