Kalp Ameliyatindan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalp Ameliyati Olacaginiz Gün - Kalp Ameliyatindan Çiktiktan Sonra - Kalp Ameliyatindan Sonra Ilk Hafta

Kalp Ameliyatindan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hastanedeki ilk Gün nasil geçiyor ?
Ameliyattan bir gün önce aç olarak gelen ve yatis islemleri önceden yaptirmis hastalara kan, idrar tahlilleri, EKG, solunum fonksiyon testi ve röntgen filmi gibi tetkikler yapilir. doktor hastayi yataginda muayene eder. Ameliyat öncesi Anestezi degerlendirmesi de hastanin yataginda yapilir. Ameliyat ve yogun bakim konusunda doktorlar hastayi bilgilendirir. Ameliyat öncesinde hasta tiras edilir. Koroner Ameliyatlari için boyundan Ayak ucuna kadar cinsel bölge ve kollar dahil tiras edilirken, kapak ameliyatlari için boyundan dizlere kadar tiras edilmesi yeterlidir. Damar ameliyatlari için göbekten ayak uçlarina kadar tiras edilir. Tiras sonrasi dus yaptirilir ve hastanin vücuduna pudra veya losyon sürülür. Doktor tarafindan baska sekilde belirtilmediyse Ameliyattan önceki aksam Saat 24'ten itibaren kesinlikle bir sey yenmemelidir. Ayrica hastaya bagirsak temizligi için ilaç verilmesi veya lavman yapilmasi gerekebilir. Hastaya gece rahat uyuyabilmesi için sakinlestirici Haç verilir.
Kisi ne kadar Ameliyatta kalir ?
Ameliyat süresi hastanin durumuna, seçilen cerrahi yönteme ve eslik eden diger cerrahi müdahalelere (kalp kapak hastaligi, tikali/daralmis boyun damarina müdahale gibi) göre ortalama olarak 2- 4 saat arasinda degisir.
Bypass Ameliyati yapilmasi riskli kisiler var mi ? Kimler ?
Normal kosullarda bir bypass Ameliyatinda ölüm riski % 0.5-2 arasinda degisir. Bazi hastalarda bu risk artar. Daha önce miyokardiyal enfarktüs (kalp krizi) geçirilmesi, daha önceden geçirilmis kalp ameliyati, kalbin kasilma ve gevseme fonksiyonlarinda bozukluk, çok ince çapli ve birçok darlik içeren koroner arterler, böbrek, karaciger, akciger fonksiyon bozukluklari, ileri yas, seker hastaligi, pihtilasma bozukluklari gibi problemler ameliyat riskini az veya çok arttirirlar. Hastalari bu açidan daha objektif olarak degerlendirmek amaciyla çesitli “Risk Skorlari’ gelistirilmistir. Bu skorlamalarda hastaya ait her önemli faktör bir tabloda isaretlenerek toplam agirlikli risk degerleri hesaplanmaktadir. Günümüzde birçok merkez, bu skorlarlamalari kullanmaktadir. Örnegin, su anda en yaygin kullanilan skor-lama sistemi “Euroscore” dur.
Bypass’da kaç damar degistirilebilir ?
Bazen greft olarak kullanilan tek bir damar ayni koroner arterde birkaç darligi birden veya farkli dallari bypass etmek için kullanilabilmektedir. Bu teknik kullanildigi takdirde 5-7 damara kadar bypass yapilabilmektedir. Ancak, genel olarak bypass yapilan damar sayisi 2-4 arasinda degismektedir.
Hasta ne kadar hastanede yatar ?
Yine kullanilan ameliyat yöntemine göre degismek üzere hastalar ameliyattan sonra 5-7 gün içinde taburcu edilebilmektedirler (yogun bakimda kalis süresi bir veya iki gündür).
Agrisi, acisi olur mu ?
Ameliyata bagli olarak kesi yerlerinde ve sirtta geçici agrilar olabilir. Bu agrilar genellikle agri kesiciye yanit verirler. Bunun disinda, bazi hastalarda gögüsten çikartilan damar nedeniyle gögüs kemiginin sol veya sag kisminda ve damar çikartilan bacakta diz Altindan itibaren uyusma, karincalanma olabilir.
Degisen damarlar vücudun nerelerinden alinip kalbe gidiyor ?
Bypass amaciyla kullanilacak damar vücudun degisik yerlerinden çikartilabilir. En çok kullanilan gögüs içi arteri (internal mammariyal arter) damarlaridir, ikinci siklikta bacaktan çikartilan toplardamar (safen veni) kullanilir.
Bunlarin disinda koldan (radiyal arter), mideden (gastroepiploik arter), karin adalesinden (epigastrik arter) çikartilan atardamarlar da kullanilabilir.
Seyrek olarak kullanilabilecek baska atardamarlar da vardir.
Bu damarlarin çikartilmasi, ilgili organlarin beslenmesini bozmaz. Hangi vaka ve damar için hangi greftin kullanilacagina cerrah karar verir.
Ameliyat sonrasi yasam
Ameliyat sonrasi yogun bakimda kalma süresi ortalama 1-3 gün arasindadir. Hastanede kalma süresi ise hastaligin seyri ve iyilesme durumuna göre 4-10 gün arasinda degisir
Ameliyat Günü neler olur ?
Ameliyat Saati geldiginde hastanin eger varsa gözlükleri, takma disleri ve diger protezleri, iç çamasirlari ve ziynet esyalari çikartilarak yakinlarina teslim edilir. Hasta özel bir gömlek giydirilerek sedyeye alinir ve Ameliyathaneye götürülür. Hasta yakinlari da kafeterya veya lobide bekleyerek ameliyatla ilgili bilgi alabilirler. Hastanin Ameliyathanede geçirdigi sürenin tamami ameliyat süresi olmayip öncesi ve sonrasindaki hazirlik sürelerini de içermektedir.
Ameliyat sonrasi yasam nasildir ?
Hasta ameliyat sonrasi yogun bakim ünitesine alinir. Anestetik ilaçlarin etkisi altindaki hastalar uyansalar bile baslangiçta ellerini, ayaklarini oynatamayabilirler. Bu kisa sürede düzelir. Etraftaki birçok cihaz ve alarm sesleriyle hasta kendisini aliskin olmadigi bir ortamda hissedebilir. Bu asamada hasta, hemsireler tarafindan bilgilendirilir ve sakin olmasi yönünde telkinde bulunulur.
Ameliyat öncesinde ilaçlari vermek için damar yollan ve kataterlcr yerlestirilecektir. Yine hasta uyandiginda gögsünde tüpler olacaktir. Bunlar yogun bakimdan çikmadan Önce çikarilir. Bu dönemde hastanin agri duymamasi için ilaçlar verilir. Eger agrisi olursa hemsireye bildirmesi tavsiye edilir. Ameliyat öncesinde takilan sonda ile hastanin ayaga kalkmadan idrarini yapmasi saglanacak ve böbrek fonksiyonlari da takip altinda olacaktir. Yogun bakimda kalma süresi ortalama 1 – 3 gün arasindadir. Ancak herkesin hastaligi, iyilesme süresi ve tedaviye cevabi degisebilmektedir.
Sürekli faaliyet içinde olan, isiklarin yandigi ortamda hasta zaman kavramini kaybedebilir.
Özellikle geceleri zihin bulanikligi ve sikinti hissedebilir, buna hazirlikli olmalari gerekir. Bu durum geçicidir, özellikle de hasta odaya çiktiginda hizla düzelir. Odada dinlendikçe normal uyku aliskanligina tekrar döner ve halsizlik de ortadan kaybolur.
Odaya çiktiktan sonra yasam nasil olur ?
Hastanin ilk hareketleri yatak içerisinde ayaklarini toplayip uzatma seklinde olacaktir. Artik sondasi da olmadigi için tuvalete gitmesi gerekir. Gögüs kemigine yük vermemeye ve gögsü germemeye çalismak önemlidir. Çünkü gögüs kemigini çelik teller tutmaktadir. Bunun için özellikle ilk Günler hastanin yan yatmasi, yatip kalkislarinda yanindakilerden yardim istemesi gerekmektedir. Yataktan kalkarken iki koluna da esit yük vererek dogrulup yatakta dik oturmasi, yavas hareketlerle bacaklarini yataktan sarkitip, birkaç Dakika böylece dinlendikten sonra yataktan yavasça kalkmasi gerekir. Ani kalktiginda hastanin basi dönebilir ve dengesini kaybedebilir. Yakin koltuk ve Sandalyeye geçmek için, birkaç dakika dinlendikten sonra ayaga kalkmak en güvenlisidir. Baslangiçta kisa olan yürüyüs mesafeleri hasta kendini iyi hissettikçe artacaktir. Hastanin yürürken dik durmasi, agriyi azaltmak için öne egilmemesi gerekir. Agri varsa hemsireye bildirmesi sarttir.
Ilk Günlerden sonra yastik destekli hafif yan yatabilir. Özellikle kilolu, yasli ve seker hastalarinda yatak yaralarini önlemek için hastanin arada bir kalkmasi ve sirtini yataktan kaldirmasi gerekmektedir. Eger hastanin ayaklarinda sislik oluyorsa, ayaklarini koltuk yüksekligine kaldiracak sekilde, Altina destek koyarak uzatabilir.
Kalbine kan dönüsüne yardimci olmasi ve bacaklarinda sislik olusmamasi için Varis çorabi kullanmasi Önerilir. Doktor uygun çorabi hastaya reçete edecektir. Çoraplarin asagi dogru kayarak toplanmasina izin verilmemelidir. Bu, bacaktaki toplardamarlarin kan dolasimina engel olur. Gece yatarken çikardigi çorabi sabah yataktan kalkmadan tekrar giymeli ve çorap varken kaymamak için mutlaka terlikle yürümelidir. Varis çorabini ameliyattan sonra 6 -8 hafta kullanmasi gerekebilir.
Ameliyat sonrasinda derin nefes alma egzersizleri yapmak, öksürüp balgam çikarmaya çalismak hastanin çabuk iyilesmesi için önemlidir. Öksürmenin, ameliyat yerine bir zarari yoktur. Bu sayede hasta ameliyat nedeniyle akcigerlerinde biriken salgilan atmis olur. Hava.yollari temizlenecek, akcigerdeki Hava kesecikleri açilacak, bu da muhtemel akciger enfeksiyonlarini önleyecektir. Bol Su içmek veya Sivi almak kolay balgam çikarma ve böbrek fonksiyonlarinin iyilesmesine yardimci olacaktir.
Agri ve rahatsizlik duyduklari için öksürmekte zorlanan hastalarin gögüslerine küçük bir yastikla destek yaparak öksürmeye çalismalari saglanabilir.
Ameliyat sonrasi her hastada terleme ve ates olabilir. Agri kesici, ates düsürücü ilaçlarla bu sikintilar kontrol altina alinabilir ve 3- 4 gün içinde tamamen geçebilir.
Ilk günlerde hasta yumusak bir bez veya süngerle vücudunu silebilir. Ameliyat yeri kuruyup kabuk bagladiktan sonra hasta yaninda biri olmak sartiyla sabun veya vücut sampuanlari ile ilik Suda dus seklinde banyo yapabilir. Seker hastalari hariç hastalarin hizla iyilesmeleri için ilk 1 Ayda yiyeceklerinde herhangi bir kisitlama yoktur. Ancak tansiyonu yüksek olan veya doktoru tarafindan önerilen hastalarin az Tuzlu yemeleri gereklidir. Küçük porsiyonlarda, sik araliklarla yemek ve dengeli beslenmeye özen göstermek, iyilesmeyi hizlandiracaktir.
Ameliyat sonrasi dönemde uykusuzluk, can sikintisi, uykudan yüksekten düsüyormus gibi aniden siçrayarak uyanma, sinirlilik, tahammülsüzlük, kolay duygulanma, konsantrasyon
bozuklugu, olaylari disaridan izleme ve algilamada zorlanma gibi sikayetler olabilir. Bunlar anestetik ilaçlara ve yasanan strese baglidir. Çogunlukla 4-6 hafta içinde kendiliginden geçer. Gerekirse doktor bazi ilaçlarla yardimci olur.
Odaya ziyaret saatlerinde ziyaretçi kabul edilebilir. Ancak ziyaretçilerin kalabalik olmamasina dikkat edin ve ziyaretin kisa sürede bitmesini saglayin.
Hastanede kalma süresi, hastaligin seyri ve iyilesme durumuna göre 4-10 gün arasinda degismektedir. Hastaneden çikmadan önce geçici kalp pili telleri alinir, ilaçlar reçete edilir, hasta evdeki yasantisi konusunda bilgilendirilir. Ayrica kontrole gelecegi tarih bildirilir ve kontrol sirasinda yaptirilacak tetkikler için istek formlari doldurulur. Raporu da içeren hasta çikis raporu (epikriz) hastaneden çikmadan hastaya teslim edilir.
Hastaneden çiktiktan sonra yapmamasi gereken seyler var mi ?
Gögüs kemigi kesilerek yapilan operasyonlarda en önemli hususlardan biri, yaklasik iki Ay süresince hastanin sirtüstü yatmasi ve yatakta yana dönmemesidir.
Bacaktan damar çikartildi ise ve doktor varis çorabi önerdi ise bu çorabin tarife uygun bir sekilde her gün giyilmesi (genellikle 6-8 hafta süreyle) önemlidir.
Ilk haftalarda agir yük tasimamak gerekir.
Ilk 10 gün ziyaretçi kabul edilmemesi hasta için tercih edilecek bir önlem olmalidir.
Ameliyatli hasta, isine ne zaman dönebilir, istedigi sporu yapabilir mi, cinsel hayati normale dönebilir mi? Istedigi yemegi yiyebilir mi ?
Yönteme ve hastanin durumuna göre degismek üzere normal hayata geçis belli bir süre alacaktir. Bu süreler hekim tarafindan hastaya ameliyattan sonra söylenir.
Genel olarak, bayanlar 6-8 haftadan önce ev isleri ve çocuk bakimi gibi konularda tam sorumluluk almamalidir.
Hafif tempolu islerde çalisanlar 6'nci haftadan sonra Günde 4 saati geçmemek kaydi ile çalisabilirler. Agir islerde çalisanlar 3 ay sonra islerine dönebilirler. 6-8 hafta sonra Araba kullanmaya baslanabilir.
Basarili bir ameliyat sonrasinda hastanin cinsel hayatinda bir problem olmamasi beklenir. Ancak, ilk 4-6 hafta cinsel iliskinin kisitli olmasi önerilir.
Hizli bir iyilesme için, ilk günlerde (seker hastaligi disinda) özel bir diyet kullanmamak daha uygundur. Ilk kontrolden sonra kardiyolog veya diyetisyen tarafindan diyet uygulamalarina baslanacaktir.
Taburcu olduktan 15 gün sonra hasta sokakta düz yolda yürüyüs yapmaya baslayabilir.
Yürüyüs mesafesi 4. hafta sonunda 1.5 km (30 dk), 6. hafta sonunda 2 km (45 dk.) ve 8. hafta sonunda 3 km (60 dk.) olmalidir.
Asiri Sicak ve soguktan, ayrica rüzgara karsi yürümekten sakinmak gerekir

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !